PROJEKT BADAWCZY MIĘDZYNARODOWEGO INSTYTUTU JAKUBA BÖHMEGO

W Goerlitz powstał Miedzynarodowy Instytut Jakuba Boehme (IJBI). http://www.jacob-boehme.org/ Jego celem jest badanie życia i twórczości Jakuba Boehme, a także wsparcie ambitnych naukowych i nienaukowych studiów badających jego nauczanie, konsekwencje, jak również historyczne fakty jego życia.
Innym celem Instytutu jest utworzenie forum dla wymiany między naukowcami, artystami i innymi entuzjastami, którzy są zainteresowani pracami zgorzeleckiego mistyka, filozofa i literata. IJBI mieści się w Łużyckiej Bibliotece w Goerlitz, która oferuje idealne warunki pracy w zakresie edycji i badania literatury dotyczącej Jakuba Boehme.
Założony w roku 2001, IJBI jest młodym naukowym instytutem. Aby kontynuować jego pracę, jest konieczne prywatne wsparcie od przyjaciół, entuzjastów i wielbicieli Boehmego. Wszyscy, którzy są zainteresowane popieraniem pracy IJBI mogą zrobić to stając się członkami. Roczny wkład wynosi 30 euro. Dla bezrobotnych, emerytów i studentów 15, - euro, a od instytucji 150, - euro.

Adres archiwum Jakuba Böhmego

Internationales Jacob Böhme-Institut
Leipzigerstraße 45 D-02826 Görlitz
E-Mail: jacob-böhme-institut@goerlitz.de
Fon.: +49 (0) 3581-792128
Handy Michael Wolff: 0178-2967018

Miedzynarodowy Instytut Jakuba Böhmego w Goerlitz w okresie od 1go lipca 2001 do 30 go czerwca 2004 zrealizował wraz Biblioteca Philosophica Hermetica, z Amsterdamu ( BHP) projekt przeszukiwania zasobów tzw Archiwum Jakuba Böhmego w Lizu. Archiwum w Linzu zawiera obszerny zbiór rękopisów i drukowanych dokumentów sporządzonych od 17 go aż do 20 go wieku, i jest to już jego czwarta w dziejach lokalizacja. Podstawa archiwum została założona w 1630 roku przez pierwszego wydawcę Böhmego Abrahama von Beyerlanda który zebrał rękopisy Böhmego i wczesnymi kopie jego pism. Inwentarz, który w ciągu wieków nieustannie się rozrastał o nowe dokumenty oraz obszerna korespondencja różnych organizacji związanych z myślą Jakuba Böhmego takich jak np. społeczność radykalnego pietyzmu. Podczas dziejów jego historii, archiwum zostało przewożone wiele razy i na początku 20 go wiek, archiwum zostało umieszczone w Linzu. Podczas II Wojny Światowej, zostało skonfiskowane przez Gestapo a następnie przetransportowane do Berlina, gdzie prowizorycznie zostało zarejestrowane. Do końca wojny i w powojennym czasie, archiwum w końcu dotarło do jego aktualnej lokalizacji w Biblioteki Górnołużyckiego Towarzystwa Naukowego (Oberlausitzische Bilbliothek der Wissenschaften OLB) w Goerlitz, Herzog August Bibliothek in Wolfenbuettel, University, Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu i BPH w Amsterdamie.

Projekt Badawczy Międzynarodowego Instytutu Jakuba Böhmego

"INWENTARZ RECEPCJI I DOKUMENTACJI JAKUBA BÖHMEGO W ARCHIWUM W LINZU"

Celem projektu, zmierzonego przez Dr. Gilly ( Bazyleę / Amsterdam), było naukowy rozwój badań nad archiwum, sporządzenie dokładnego bibliograficznego inwentarza dokumentów, które istniały w Linzu przed 1941, a przede wszystkim historyczną dokumentację i opis rękopisów

W ten sposób odkryto wiele nieznanych wczesnych transkrypcji, a pomiędzy nimi dwa szczególne wyróżniające się rękopisy: Pierwszy jest wczesną kopią dwóch listów Böhmego zaprezentowane w październiku 2002 w Barokowym Domu, Neißstr. 30 w Goerlitz jako " Wystawa Miesiąca ”. Z tym odkryciem, Goerlitz ma przynajmniej jeden wczesny rękopis Böhmego. Drugi jest 72 stronicowym fragmentarycznym rękopisem z kopiami, dotychczas, nieznanymi listami od Abrahama Von Franckenberg ( 1593 – 1652), jednego z pierwszych biografów Böhmego. W ten sposób numery znanych Franckenbergowskich - listów, które zostały opublikowane w roku 1995, powiększyły się wraz z tym odkryciem o więcej niż 50%.